piątek, 5 września 2014

Choroba autoimmunologiczna a dieta

Jak już pisałam wcześniej, u mnie została rozpoznana choroba Hashimoto, należąca do rodziny chorób autoimmunologicznych. Do tego koszyka wchodzi ogromna liczba chorób, niektóre o znacznie cięższym przebiegu, m.in.  choroby tkanki łącznej: toczeń, twardzina, reumatoidalne zapalenie stawów; nieswoiste zapalenia jelit: wrzodziejące zapalenie jelita grubego; choroba Leśniowskiego-Crohna; choroby neurologiczne: miastenia; choroby skóry: łuszczyca, łysienie plackowate; niedokrwistość Addisona-Biermera; sarkoidoza.

Choroba autoimmunologiczna spowodowana jest utratą zdolności układu odpornościowego do rozróżniania białek (antygenów) należących do własnego organizmu, od białek należących do nieproszonych gości, tj.: bakterii, wirusów, czy pasożytów. Dochodzi w niej do destrukcji komórek i tkanek, wywołanej przez własny układ immunologiczny atakujący własne komórki. To, które tkanki są atakowane decyduje o tym jaka rozwinie się choroba. W Hashimoto tkanką atakowaną jest gruczoł tarczycy, w reumatoidalnym zapaleniu stawów - stawy,  w łuszczycy - skóra, natomiast główna przyczyna jest ta sama - autoprzeciwciała.

Zagłębiając się w liczną literaturę można wywnioskować, że zrozumienie chorób autoimmunologicznych wykracza poza zwykłe leczenie farmakologiczne. Ogromną rolę odgrywa odpowiednia dawka snu, radzenie sobie ze stresem, dbanie o prawidłowy rytm dobowy, uprawianie sportu szczególnie o niskim i średnim nasileniu. A przede wszystkim odpowiednia dieta. 

Okazuje się, że jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój choroby autoimmunologicznej jest niedobór składników odżywczych w pokarmach. W dzisiejszych czasach jedzenie szybko i kalorycznie, często w biegu, nie służy naszym jelitom. Wiele osób cierpi na dysbakteriozę jelitową lub przepuszczalne jelita. Wykazano, że występują w prawie każdej z chorób o podłożu autoimmunologicznym. Taki stan powoduje, że  resztki pokarmowe strawione jedynie w części, dostają się do organizmu, wywołując reakcję alergiczną lub wrażliwość na jedzenie. Same bakterie mogą przedostawać się do krwi wywołując ogólnoustrojowy stan zapalny oraz reakcje immunologiczne, co może prowadzić do aktywności autoimmunologicznej.




Proponowana dieta ma na celu wyleczyć jelita, odbudować zdrowe bakterie i zredukować stan zapalny. Wszystko po to, żeby wyciszyć nadreaktywny układ immunologiczny, czyli uzyskać stan remisji.  

I taki jest mój cel :).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz